Ettevõtlusega alustamine

MINA, JA ETTEVÕTJA?!

Sellise küsimuse ees on mitmed ettevõtjad.

Aga miks mitte - saa ainult kõigepealt hirmudest üle. Alguses käib peast läbi mitu kahtlust ja hirmu, mis tuleb võtta üksipulgi ette ja mõelda nende üle.

FIRMA ASUTAMINE ON LIIGA KEERULINE.

Siin võib olla teine komistuskivi. Õige vastus on: ei ole. Ettevõtjaportaali kaudu saab ettevõtte asutada diivanilt tõusmata 10 minutiga.

MUL EI OLE 2500 EUROT, ET FIRMAT ASUTADA.

Täna ei ole seda enam vaja. Algkapitali 2500 eurot saab ettevõttesse sisse maksta osade kaupa - siis, kui vaba raha tekib või moodustada tekkinud kasumist.

MEIE SUGUVÕSAS ON KÕIK AUSAD OLNUD, MA POLE MINGI ÄRIMEES.

See pole Eestis enam teema, ettevõtjaid kiruvad vaid üksikud elus pettunud inimesed.

MA OLEN LIIGA VANA.

Ettevõtluse alustamiseks ei ole valet aega, keegi ei ole selleks kunagi liiga noor või liiga vana. Austraalias kasvab plahvatuslikult nende inimeste hulk, kes hakkavad ettevõtjaks pärast seda, kui lapsed suured ja pangalaenud makstud. Onu Eskimo ehk hiljuti 100aastaseks saanud Evald Rooma, kes rajas 1932. aastal Eesti esimese jäätisetööstuse, sulges oma jäätiseäri alles mõned aastad tagasi.

SUURED NEELAVAD MU KOHE ALLA.

Suured tegelikult tihti ei märkagi väikest ettevõtjat. Konverentsikorraldaja Endrik Randoja soovitab kasutada n-ö lootskala strateegiat ehk ujuda mõnele suurele külje alla ja pakkuda talle väikest teenust-toodet. Näiteks nii, nagu sai miljonäriks too Ameerika koduperenaine, kes hakkas kummijalanõudele kroksidele ilusaid kleepse tootma.

MA EI SAA ENAM PALKA! MIDA MA PERELE ÜTLEN! KES MAKSAB LAENUD?

See on kõige tõsisem küsimus. Aga siin on ka palju võimalusi kompromisse leida - alates sellest, et alustada äri tasapisi töö kõrvalt, kuni selleni, et kokkulepitud summast rohkem ei kuluta.

Aga enne veel, kui ettevõtjaks hakata, tuleb küsida igaühel endalt ausalt, mida ta elult ootab: kas tahab palju raha teenida või endale põneva töö tagada? Kas tahab teha väikest elustiiliäri, mille jätab oma lastele või globaalset firmat, mille klientideks on näiteks Disney, Apple ja Lufthansa nagu Eesti startup-firmal Zeroturnaroundil? Kas ettevõtja tahab teenust pakkuda või toodet teha? Kas tahab pidada e-poodi või päris kohvikut, nagu teeb Anni Arro?

Creative Commonsi litsents
Autori Diana Tandru teos pealkirjaga Ettevõtlusteater II on kaitstud litsentsiga Creative Commonsi Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Tuletatud teoste keeld 3.0 Jurisdiktsiooniga sidumata litsents.